Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności    Informacje    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ
Wish List 0
Call Support: +48 731 273 718

O konopi

heading_title

O ROŚLINIE KONOPI, JEJ HISTORIA ORAZ POCZĄTKI.

Chociaż nie mamy dokładnych informacji na temat pierwotnego występowanie konopi ani jej pierwszego użycia, wszelkie informacje wskazują na to, iż nasiona konopi pochodzą z Azji. Pierwsze udokumentowane doniesienia o ich istnieniu pochodzą sprzed ponad 8000 lat, ze starożytnych Chinach. Indyjskie podania, które są jednymi z najstarszych, gloryfikują konopie jako potężne źródło zapewniające wszystko – od zdrowia, aż po drogę do Boga. Mówi się, że Budda jadł w ciągu sześciu stopni wyrzeczenia, które doprowadziły go do oświecenia, jedno ziarno dziennie.

Uważa się, że konopie były pierwszą uprawą płodową w Japonii, aż 5500 lat p.n.e. Odkrycia archeologiczne sugerują, że nasiona konopi były w Europie i Chinach przechowywane wraz z jęczmieniem, owsem i innymi zbożami. Pierwszy historyk zachodniego świata Herodot, opisywał używanie konopi w warsztatach lnu w starożytnym Scythia, wniosek ten został później udokumentowany odkryciem nasion konopi u Scytów w mieście Tractemino około 800 lat p.n.e.

Istnieją również zapisy z wielkich bankietów państwowej chińskiej dynastii Zhou, które jednoznacznie wskazują, że gotowane nasiona konopne były normalną częścią ceremonialnych potraw. W pierwszych chińskich pismach Li Ching (Księga uroczystości) o społecznych rytuałach (221-207 lat p.n.e.) pisał o konopiach jako o jednym z "pięciu ziaren" w Chinach, wraz z jęczmieniem, ryżem, pszenicą i soją, przez co zostały uznane za ważną część diety cesarza.

Wzmiankę o konopi można znaleźć również w starożytnym sanskrycie. Nazywana jest pokarmem bogów oraz jest źródłem życia. W Nepalu wytwarzano olej z lokalnie uprawianych i prasowanych nasion konopi, funkcjonował wtedy jako jedyny jadalny olej na tych terenach. Koczownicze plemiona z północy Rosji w dużym przybliżeniu około 300 lat p.n.e., używały konopi jako główne źródło pożywienia w postaci oleju, mniej na włókna. Nasiona konopi wraz z białkiem zagęszczano do małej objętości i były również używane jako pożywny pokarm na drogę.

Kilkaset lat później, w 1492 roku, Krzysztof Kolumb przywiózł nasiona konopi Indianom. O konopi wspomina również wielki francuski pisarz i humanista z XVI wieku – Jean Francois Rabelais. Mówi o konopi jako o królowej świata roślin czyli Pantagruel. W całej historii ludzkości, konopie były podawane w różnych zakątkach świata jako danie główne. Straciła wszak swój wizerunek przez nieprawdziwe aluzje o szkodliwym jej działaniu i tak cała historia rozsypała się jak domek z kart.


HISTORIA KONOPI JEST SPLECIONA Z NIEZWYKŁYMI OPOWIEŚCIAMI.


Historia zniszczenia reputacji konopi i zaprzestania jej stosowania rozpoczęła się w 1937 roku, pod wpływem prywatnych interesów właściciela firmy związanej z drewnem i prasowego magnata z wybitnymi wpływami w przemyśle papierniczym. "Rdzeń pudeł" bo tak zwano magnata, ukrywał się w czasie szalonej uprawy konopi, a tym samym nie miał możliwości zdominowania rynku.

Jak więc zapobiec rynkowi konopi, który jest w stanie zapełnić się materiałem w ciągu 14 tygodni, podczas gdy zapewnienie miazgi drewnianej trwa 30 lat? Jak pozbyć się konkurencji? Tak zaczęła się brudna wojna, między interesami handlowymi indywidualistów, a zdrowym rozsądkiem. Rozpoczęła się haniebna masowa kampania, która od lat wpływa na miliony ludzi. I choć konopie posiadały długą historię sukcesu, nagle wszechobecne rozprzestrzenienie idei jej szkodliwości doprowadziło do tego, że zostały zakazane.

Jej zastosowanie jako żywność, włókna do produkcji papieru, paliwa, w medycynie nagle zaczęły być ignorowane - świat widział konopie tylko jako marihuanę - agresywny narkotyk.

Obecnie uprawa nasion konopi jest ściśle kontrolowana, ale nadszedł czas, aby przywrócić nasionom konopi straconą chwałę. Nadszedł czas, aby konopie znów stały się częścią naszego codziennego życia.

Zródło: www.carun.pl